Kanalizasyon Hattı Temizleme

Kanal Temizleme

 Kanal temizleme hizmeti ev, işyeri, okul, hastane gibi yerlerde yani şehir ve ilçelerde bulunan kanalizasyon atıklarının birikmesi ve birikmesiyle beraber ortaya çıkabilecek hertürlü tıkanıklığı temizlemek için uygulanan bir hizmettir. Kanalizasyon boruları içerisinde yağmur suyu, kimyasal hat veya atık su giderlerinin zamanla tıkanması, dolması ve kanalizasyon borularında tıkanıklığa yol açabilecek her türlü maddenin atılması bu şehir giderlerinin tıkanmasına ve kanalizasyon borularından tepmelerin veya sızıntıların gelmesine sebep olmaktadır.

 Kanalizasyon borularındaki tıkanıklığı tespit edebilmek için cctv ekipman ile donatılmış özel araçlar kullanılmaktadır. Bu araçlar ile hızlı bir şekilde tıkanıklığı bulmaktayız. Tıkanıklık bulunduktan sonra vakumlu ve su jeti ekipmanları ile donatılmış vidanjörler aracılıyla kanal temizleme işlemi tamamlanmaktadır.

 Kanal temizleme hizmetinin yapılması ile atık sularında meydana gelebilecek bir taşmanın önüne geçebilmektir. Bu sayede kanal borularında meydana gelebilecek taşmaların sebebiyet verebileceği her türlü hastalıktan ve hijyensiz bir ortamdan insanları uzaklaştırmaktır. Altyapı sistemlerinin düzgün çalışması için düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir. Kanal temizleme hizmeti yapılmadığı durumlarda genellikle tıkalı kanalizasyon borularının taşmasına ve taşma olmadığı durumlarda ise tıkanıklığa sebep olan biriken maddelerin kanal borularının çatlamasına, kırılmasına neden olmaktadır. Kanal temizleme işleminin önemi birçok açıdan önem arz etmektedir.

Kanal Temizlemek Neden Avantajlıdır?

– Kanalizasyon borularının periyodik olarak temizlenmesi şehir altyapılarının kanalizasyon ekipmanlarının zamanla aşınmamasına ve daha uzun süre kullanılabilmesine olanak sağlar.

– Kanal temizleme hizmeti atık sularının şehir sularını kirletmeden şehirden uzak yerlere etkili bir şekilde uzaklaştırılmasını sağlar. Dışarıya herhangi bir sızma yapmadan atılan atık sular çevreye zarar vermeden atılmış olur.

– Beklenmedik durumlarda tıkalı kanalların yağmur sularının seller veya taşkınlar yapmasıyla tıkalı kanalların tepmesi ya da kanal borularının patlamasına neden olabilir. Bu tip acil durumlarda kanalizasyon borularının tıkalı olmaması önceliğimizdir.

– Düzenli yapılan kanalizasyon temizleme hizmeti ile kanal borularında meydana gelebilecek tıkanmaların, taşmaların, tıkanmaların sebebiyet verdiği çatlamaları en aza indirgemek ve tıkalı kanalların sebep olduğu her türlü problemi çözmenin maliyetini aşağıya almak için düzenli olarak kanal temizleme hizmeti yaptırılmalıdır.

Kanal Temizleme Hizmeti Aşamaları Nelerdir?

– Hat İnceleme ve Değerlendirme: Kanalizasyon hattı içerisindeki boruların öncelikle araç görüntüleme cihazları ile görüntülenmesi ve görüntüleme kayıtlarının raporlanması gereklidir.

– Gözlem Sonrası Temizlik İşlemi: Kanalizasyon boruları kanal temizleme hizmeti ve vidanjör araçları ile temizleme işlemi gerçekleştirilir.

– Bakım ve Öneriler: Kanalizasyon temizliği sonrası kanal borularının debili bir şekilde atıkları taşıyabilmesi için gerekli önlemler ve düzenli bakım önerileri yapılmaktadır.

Kanal Temizliği Nasıl Uygulanmaktadır?

 Kanalizasyon temizleme işlemi yüksek basınçlı araçlarımız ile yapılmaktadır. Araçlarımızda bulunan donanımlı ekipmanlar sayesinde kanalizasyon temizleme işlemi daha hızlı olmaktadır. Kanalizasyon temizleme işlemleri araçlarla yapılmasaydı atıkların sebep olduğu tıkanıklık veya birikintiler kanalizasyon borularının kırılması ile bölgenin temizlemesi sonucunda açılacaktı.

 Yüksek basınçlı su jeti ile donatılmış vidanjör araçlarımız kanalizasyon tıkanıklıklarını daha kolay bir şekilde parçalamakta ve güçlü vakum ile tıkanıklığı vidanjör araçlarımızda bulunan depoya aktarmaktadır.

Kanal Temizleme Araçları Nelerdir?

 Kanal temizleme araçları kanalizasyon borularının debisini artırmak için kullanılan araçlardır. Vidanjör, kombine, kuka gibi kanal temizleme araçları sayesinde hızlı ve etkili çözümler sunabilmekteyiz. Kanal temizleme hizmeti için kullandığımız araçlarımızdan bazılarında birikmiş olan atıkları parçalamak için kullanılan su jetleri bulunmaktadır. Su jetleri zorlu atıkları parçalayarak vidanjörün sahip olduğu emme pompası ile atıkları çekmektedir. 

1) Kombine Kanal Araçları

 Tank kapasitesi 16.000 litre olan vidanjör araçlarına verilen isimdir. Kombine kanal temizleme araçları ortak gider sistemlerinin ve AVM gibi yerlerin altlarını temizlemek için kullanışlı araçlardır. Kombine kanalizasyon araçları kanal hattı içerisindeki boruların zorlu atıkların parçalanarak rögar ağzına itmesi ve vakum pompası ile kombine aracındaki tanka aktarılmasıyla temizleme işlemini gerçekleştiren yüksek donanımlı araçlardır. Hem vakum hem su jeti bulunan araçlara kombine kanal temizleme araçları denilmektedir.

2) Vidanjör Kanal Temizleme Araçları

Donanımlı araçlar olan vidanjörler sahip oldukları vakum sistemi sayesinde hem katı hem sıvı atıkları rahatlıkla çekebilen araçlardır. Kanalizasyon hatlarının kentsel dönüşümler ile yoğun nüfuslu hale gelmesiyle vidanjörlere daha ihtiyaç duyulmaktadır.

  Vidanjör, atık maddelerin katı veya sıvı hallerinin sahip olduğu tanka vakum aracılıyla aktarılarak atıkların taşınması için yapılmış araçlardır.

3) Kuka Kanal Temizleme Araçları

Kombine kanal temizlik araçlarına göre daha ekonomik ve küçük olan kuka kanal temizlik araçları yağmur sularının çekilmesi gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Vidanjör Araçlarıyla Temizlik Yapılan Alanlar

  1. Fabrika, işyerleri, benzinlik, sanayi bölgelerindeki tıkalı kanalizasyonları,
  2. Tehlikeli sıvı atık olan bölgeler,
  3. Şehir giderlerinde bulunan tıkalı kanalizasyon boruları
  4. Görüntüleme gerekli olan bölgelerde
  5. Tıkalı olan rögarlar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.